LH75OHAEBGBXEN
Article
Intrastat
Shipping weight
134 kg
Total quantity in stocks
3
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
SAMSUNG
Reference
LH75OHAEBGBXEN
Article
Intrastat
Shipping weight
134 kg
Total quantity in stocks
3
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD flat panel display
Power Consumption Operational
471 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
471 kWh/1000h
Diagonal Class
75"
Diagonal Size
74.5"
Commercial Use
Yes - digital signage
Series
OHA Series
Outdoor
Yes
Sun Exposure
Full sun
TV Tuner
No tuner
TV Tuner Presence
No
Video Interface
HDMI
PC Interface
DisplayPort
Picture Enhancements
72% Colour Gamut
Protection
Dustproof, weatherproof, magic protection glass
Dimensions
Without stand
Width
177.48 cm
Depth
13 cm
Height
105.34 cm
Weight
Enclosure Colour
Black
Pixel Pitch
0.43 mm
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
LCD Backlight Technology
Direct LED
Coating
1% haze
Image Contrast Ratio
1200:1
Brightness
3500 cd/m²
Viewing Angle
178 degrees
Viewing Angle (Vertical)
178 degrees
Response Time
14 ms
Commercial Features
Visible with Polarised Sunglasses, MagicInfo S7 Player
Operation Hours / Days
24 / 7
Features
Pivot, SSSP 7.0, 1.07 billion colours
Flat Panel Mount Interface
260 x 1118.4, 870 x 1118.4
VESA Compatibility
Yes
Supported Video Formats
H.264, HEVC, VP9, VP8, AVS+, SHVC
Supported Audio Formats
AC3
USB Port
USB Ports Qty
1
Configuration
ARM Cortex-A72 Quad-Core ( 1.7 GHz ) - 2.5 GB LPDDR4 - 8 GB (system 3.88 GB + available 4.12 GB)
Operating System
Tizen OS 5.0
Type
Remote control
Battery Included
Connectivity
LAN
Connector Type
Compliant Standards
UL, CB, IEC 60950-1, EN 60950-1, IK10, EMC Class A, HDCP 2.2, IP56
Power Device
Power supply
Power Consumption Sleep
0.5 Watt
Service & Support
Limited warranty - 3 years
Width (Shipping)
Depth (Shipping)
36.7 cm
Height (Shipping)
Weight (Shipping)
150 kg
Min Operating Temperature
-30 °C
Max Operating Temperature
50 °C
Humidity Range Operating
10 - 80% (non-condensing)