LH75BEFHLGUXEN
Article
Intrastat
Shipping weight
22.4 kg
Total quantity in stocks
1
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
SAMSUNG
Reference
LH75BEFHLGUXEN
Article
Intrastat
Shipping weight
22.4 kg
Total quantity in stocks
1
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD TV - Smart TV
Energy Class
Class G
Energy Class (HDR)
Class G
Power Consumption (Max)
220 Watt
Power Consumption Operational
138 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
138 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
199 kWh/1000h
Diagonal Class
75"
Diagonal Size
74.5"
Commercial Use
Yes - digital signage
Series
BEFX-H Series
Platform
Tizen OS
HDR Capable
Yes
HDR Format
HDR10+
Video Processor
Crystal 4K
TV Tuner
1x analogue, 1x digital
TV Tuner Presence
Yes
Sensors
Eco Sensor
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
3 ports
Modes
Filmmaker Mode
Picture Enhancements
98% sRGB colour gamut, contrast enhancer, 4K Upscaling
Design
3 Bezel-less Design, Slim Design
Dimensions
Without stand
Width
166.81 cm
Depth
7.7 cm
Height
95.78 cm
Weight
Enclosure Colour
Black
Pixel Pitch
0.429 mm
Colour Support
16700000 colours
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
Frame Rate & Enhancement Technology
Motion Xcelerator
LCD Backlight Technology
LED backlight - Edge LED
Coating
0% haze
Image Contrast Ratio
4700:1
Brightness
300 cd/m²
Viewing Angle
178 degrees
Viewing Angle (Vertical)
178 degrees
Response Time
8 ms
Commercial Features
Operation Hours / Days
16 / 7
Features
Workspace, Wireless Dex, Microsoft 365 Cloud, Wireless TV On, MBR Support
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Stand Colour
Black
Flat Panel Mount Interface
400 x 300 mm
VESA Compatibility
Conditional Access
Common Interface Plus (CI+) slot
Digital TV Tuner
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2
HDTV Tuner
USB Port
USB Ports Qty
Type
Remote control
Battery Included
Surround Mode
Speaker System
2 channel
Output Power / Total
20 Watt
Features
Speakers
2 x speaker - 10 Watt
Functionality
WEB browsing, Internet video playback
Connectivity
Wi-Fi, LAN, Bluetooth
LAN Protocol
Ethernet
Wi-Fi Protocol
802.11ac
Bluetooth Version
Bluetooth 5.3
Connect & Share
Sound Mirroring, Screen Mirroring, Media Home
Internet Streaming Services
YouTube, BizTV, Niio App
Connector Type
3 x HDMI USB LAN
Internet of Things (IoT) Compatible
Platform
SmartThings Pro
Compliant Standards
EMC Class B, Safety 60065, Safety 62368-1
Power Device
Power supply
Input Voltage
AC 220-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
On/off timer
Service & Support
Limited warranty - 3 years
Dimensions & Weight Details
Width (Shipping)
182 cm
Depth (Shipping)
16.4 cm
Height (Shipping)
110 cm
Weight (Shipping)
31 kg
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
10 - 80% (non-condensing)