LH50BEDHLGUXEN
Article
Intrastat
Shipping weight
14.2 kg
Total quantity in stocks
13
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
SAMSUNG
Reference
LH50BEDHLGUXEN
Article
Intrastat
Shipping weight
14.2 kg
Total quantity in stocks
13
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD TV - Crystal UHD - Smart TV
Energy Class
Class G
Energy Class (HDR)
Class G
Power Consumption Operational
70 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
70 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
105 kWh/1000h
Diagonal Class
50"
Commercial Use
Yes - digital signage
Series
BED-H Series
Platform
Tizen OS
Operating System
Tizen OS 8.0
HDR Capable
Yes
HDR Format
HDR10+
Video Processor
Crystal 4K
TV Tuner
1x analogue, 1x digital
TV Tuner Presence
Yes
Sensors
Eco Sensor
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
3 ports
Modes
Filmmaker Mode
Picture Enhancements
98% sRGB colour gamut, contrast enhancer, 4K Upscaling
Design
3 Bezel-less Design, Slim Design
Dimensions
Without stand
Width
112.03 cm
Depth
6 cm
Height
64.7 cm
Weight
9.5 kg
Enclosure Colour
Black
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
Frame Rate & Enhancement Technology
60 Hz Refresh Rate, Motion Xcelerator
LCD Backlight Technology
Edge LED BLU
Brightness
300 cd/m²
Response Time
8 ms
Commercial Features
Operation Hours / Days
16 / 7
Features
Workspace, Wireless Dex, Microsoft 365 Cloud, Wireless TV On, MBR Support
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Stand Colour
Black
Stand Features
Flat feet
Flat Panel Mount Interface
200 x 200 mm