LH43BEDHLGUXEN
Article
Intrastat
Shipping weight
10.5 kg
Total quantity in stocks
9
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
SAMSUNG
Reference
LH43BEDHLGUXEN
Article
Intrastat
Shipping weight
10.5 kg
Total quantity in stocks
9
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD TV - Crystal UHD - Smart TV
Energy Class
Class G
Energy Class (HDR)
Class G
Power Consumption Operational
53 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
53 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
104 kWh/1000h
Diagonal Class
43"
Commercial Use
Yes - digital signage
Series
BED-H Series
Platform
Tizen OS
Operating System
Tizen OS 8.0
HDR Capable
Yes
HDR Format
HDR10+
Video Processor
Crystal 4K
TV Tuner
1x analogue, 1x digital
TV Tuner Presence
Yes
Sensors
Eco Sensor
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
3 ports
Modes
Filmmaker Mode
Picture Enhancements
98% sRGB colour gamut, contrast enhancer, 4K Upscaling
Design
3 Bezel-less Design, Slim Design
Dimensions
Without stand
Width
96.75 cm
Depth
5.97 cm
Height
56.14 cm
Weight
7.1 kg
Enclosure Colour
Black
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
Frame Rate & Enhancement Technology
60 Hz Refresh Rate, Motion Xcelerator
LCD Backlight Technology
Edge LED BLU
Brightness
300 cd/m²
Response Time
8 ms
Commercial Features
Operation Hours / Days
16 / 7
Features
Workspace, Wireless Dex, Microsoft 365 Cloud, Wireless TV On, MBR Support
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Stand Colour
Black
Stand Features
Flat feet
Flat Panel Mount Interface
200 x 200 mm