55BDL4002H/00
Shipping weight
15.289171 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
64
Reference
55BDL4002H/00
Shipping weight
15.289171 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
64
LED-backlit LCD flat panel display
Power Consumption (Max)
430 Watt
Power Consumption Operational
245 Watt
Diagonal Class
55"
Diagonal Size
54.6"
Series
H-Line
No
Sensors
Light sensor
PC Interface
DVI, DisplayPort
Picture Enhancements
Pixel Shift, Low Bright
Width
124.86 cm
Depth
8.5 cm
Height
71.94 cm
Weight
Colour Support
1070000000 colours
Resolution
1920 x 1080
Display Format
1080p
Image Aspect Ratio
16:9
Frame Rate & Enhancement Technology
60 Hz Refresh Rate
LCD Backlight Technology
LED backlight
Image Contrast Ratio
4000:1
Dynamic Contrast Ratio
Brightness
2500 cd/m²
Response Time
8 ms
Display Menu Language
Multilingual
Commercial Features
CMND management, FailOver
Operation Hours / Days
24 / 7
Features
OPS Slot, Smart Insert
Stand
Optional
Flat Panel Mount Interface
400 x 400 mm
Input Video Formats
1080/50p, 1080/60p, 1080/30i, 1080/25i, 720/60p, 720/50p
Supported Computer Resolutions
Supported Video Formats
H.264, H.263, MPEG, H.265
Yes
USB Ports Qty
Included Accessories
AC switch cover, Philips logo, usb cover, screw, 3 wire clampers, edge alignment kit, open frame kit
Cables Included
IR sensor cable - 1.8 m
Compliant Standards
FCC Class A certified, UL/cUL, CB
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
20 - 80% (non-condensing)