50BDL4050Q/00
Article
Intrastat
Shipping weight
14.3 kg
All offers are visible after login.
Manufacturer
PHILIPS
Reference
50BDL4050Q/00
Article
Intrastat
Shipping weight
14.3 kg
Product Type
LED-backlit LCD flat panel display
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2242418
Energy Class
Class E
Power Consumption SDR (On mode)
47 kWh/1000h
Diagonal Class
50"
Diagonal Size
49.5"
Commercial Use
Yes - digital signage
Series
4050 Series
Platform
Android
Operating System
Android OS 10
TV Tuner
No tuner
TV Tuner Presence
No
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
2 ports
PC Interface
DVI
Modes
Portrait mode, landscape mode, Tiling Mode (3 x 3)
Picture Enhancements
Dynamic contrast enhancement, progressive scan
Dimensions
Without stand
Width
112.84 cm
Depth
6.35 cm
Height
64.9 cm
Weight
LCD Display Technology
VA
Pixel Pitch
0.2854 mm
Colour Support
1070000000 colours
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
Frame Rate & Enhancement Technology
60 Hz Refresh Rate
LCD Backlight Technology
LED backlight
Coating
25% haze
Image Contrast Ratio
4000:1
Dynamic Contrast Ratio
Brightness
500 cd/m²
Viewing Angle
178 degrees
Viewing Angle (Vertical)
178 degrees
Pull-Down Compensation
Response Time
8 ms
Display Menu Language
Backlight Life
50,000 hour(s)
Commercial Features
Open Pluggable Standard (OPS) support, PPDS Wave
Operation Hours / Days
24 / 7
Features
Daisy Chain
Flat Panel Mount Interface
400 x 400 mm
VESA Compatibility
Yes
Supported Video Formats
MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, H.264, H.263, H.265, VP9, VP8
Supported Audio Formats
MP3, AAC, HE-AAC
Supported Pictures Formats
BMP, PNG, JPEG, WebP
Supported Memory Cards
microSD
USB Port
Yes
USB Ports Qty
4
Configuration
ARM Cortex-A55 Quad-Core - 3 GB - 16 GB - Mali G52 MC1
Type
Remote control
Battery Form Factor
AAA type
Battery Included
Speaker System
2 speakers
Output Power / Total
20 Watt
Speakers
2 x speaker - 10 Watt
Connectivity
LAN
LAN Protocol
Ethernet
Connect & Share
Screen Share
Connector Type
Included Accessories
Screws, logo badge, usb cover
Cables Included
RS-232 daisy chain cable ¦ RS232 cable
Compliant Standards
Plug and Play, FCC Class A certified, UL, VCCI, CB, RoHS, GDPR
ENERGY STAR Certified
Power Device
Power supply
Input Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
Features
Smart power
Service & Support
Limited warranty - 3 years
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
20 - 80% RH (non-condensing)