43BDL4511D/00
Article
Intrastat
Shipping weight
15.370811 kg
Total quantity in stocks
7
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
PHILIPS
Reference
43BDL4511D/00
Article
Intrastat
Shipping weight
15.370811 kg
Total quantity in stocks
7
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD flat panel display
Energy Class
Class G
Power Consumption (Max)
170 Watt
Power Consumption Operational
62 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
71 kWh/1000h
Diagonal Class
43"
Diagonal Size
42.5"
Commercial Use
Yes - digital signage
Series
D-Line
TV Tuner
No tuner
TV Tuner Presence
No
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
2 ports
PC Interface
DVI, DisplayPort
Modes
Portrait mode, landscape mode
Picture Enhancements
Pixel Shift, Low Bright
Dimensions
Without stand
Width
97.3 cm
Depth
6.35 cm
Height
56.12 cm
Weight
LCD Display Technology
ADS
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
LCD Backlight Technology
LED backlight
Coating
25% haze
Image Contrast Ratio
1200:1
Dynamic Contrast Ratio
Brightness
500 cd/m²
Viewing Angle
178 degrees
Viewing Angle (Vertical)
178 degrees
Response Time
8 ms
Display Menu Language
Multilingual
Backlight Life
50,000 hour(s)
Commercial Features
CMND management, FailOver
Operation Hours / Days
24 / 7
Features
OPS Slot
Stand
Optional
Flat Panel Mount Interface
200 x 200 mm
VESA Compatibility
Yes
Input Video Formats
Supported Computer Resolutions
Supported Video Formats
H.264, H.263, MPEG, H.265
Supported Audio Formats
AAC, HE-AAC
Supported Pictures Formats
BMP, PNG, JPEG
USB Port
Yes
USB Ports Qty
2
Type
Remote control
Battery Form Factor
AAA type
Battery Included
Speaker System
2 speakers
Output Power / Total
20 Watt
Speakers
2 x speaker - 10 Watt
Connectivity
LAN
Connector Type
Included Accessories
3 clampers
Cables Included
IR sensor cable - 1.8 m ¦ RS232 cable
Compliant Standards
FCC Class A certified, VCCI, BSMI, CB, CCC, PSB, RoHS, ETL, EMF, CECP, EAC
ENERGY STAR Certified
ENERGY STAR Version
8.0
Power Device
Power supply
Input Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
Service & Support
Limited warranty - 3 years
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
20 - 80% (non-condensing)