LG OLED83C51LA - 83" Diagonal Class C5 Series OLED TV - OLED evo AI - Smart TV - webOS - 4K UHD (2160p) 3840 x 2160 - HDR
Manufacturer
LG
Reference
OLED83C51LA
Article
Intrastat
Shipping weight
28.3 kg
Total quantity in stocks
8
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
LG
Reference
OLED83C51LA
Article
Intrastat
Shipping weight
28.3 kg
Total quantity in stocks
8
Nearest delivery
Product Type
OLED TV - OLED evo AI - Smart TV
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2230297
Energy Class
Class F
Energy Class (HDR)
Class G
Power Consumption SDR (On mode)
144 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
385 kWh/1000h
Diagonal Class
83"
Series
C5 Series
Model Year
2025
Platform
webOS
Operating System
webOS 25
HDR Capable
Yes
HDR Format
HDR10, Dolby Vision
HDR Technology
Hybrid Log-Gamma (HLG)
Video Processor
?9 Gen 8 AI 4K
TV Tuner Presence
Yes
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
4 ports
Modes
Auto Low Latency Mode (ALLM), Filmmaker Mode, HGIG Mode
Picture Enhancements
Design
Ultra Thin Design
Dimensions
Without stand
Width
184.2 cm
Depth
5.29 cm
Height
105.5 cm
Weight
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
Frame Rate & Enhancement Technology
120 Hz Native Refresh Rate, OLED Motion, Variable Refresh Rate (VRR), 144 Hz Refresh Rate
LCD Backlight Technology
Pixel dimming
Response Time
0.1 ms
Features
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Flat Panel Mount Interface
400 x 400 mm