LG 98UT91006LA - 98" Diagonal Class UT91 Series LED-backlit LCD TV - Smart TV - webOS - 4K UHD (2160p) 3840 x 2160 - HDR - Direct LED
Manufacturer
LG
Reference
98UT91006LA
Article
Intrastat
Shipping weight
61.2 kg
Total quantity in stocks
12
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
LG
Reference
98UT91006LA
Article
Intrastat
Shipping weight
61.2 kg
Total quantity in stocks
12
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD TV - Smart TV
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2033399
Energy Class
Class G
Energy Class (HDR)
Class G
Power Consumption SDR (On mode)
199 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
442 kWh/1000h
Diagonal Class
98"
Series
UT91 Series
Model Year
2024
Platform
webOS
Operating System
webOS 24
HDR Capable
Yes
HDR Format
HDR10
HDR Technology
Hybrid Log-Gamma (HLG)
Video Processor
?8 AI 4K
TV Tuner Presence
Yes
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
3 ports
Modes
Picture Enhancements
4K Upscaling, Dynamic Tone Mapping Pro
Dimensions
Without stand
Width
218.2 cm
Depth
11.04 cm
Height
Weight
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
Frame Rate & Enhancement Technology
120 Hz Native Refresh Rate, 100 Hz Native Refresh Rate, Variable Refresh Rate (VRR)
LCD Backlight Technology
Direct LED
Features
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Flat Panel Mount Interface
800 x 400 mm