LG 75NANO81A3A - 75" Diagonal Class Nano81 Series LED-backlit LCD TV - Smart TV - webOS - 4K UHD (2160p) 3840 x 2160 - HDR - Direct LED, Nano Cell AI Display
Manufacturer
LG
Reference
75NANO81A3A
Article
Intrastat
Shipping weight
31.4 kg
Total quantity in stocks
5
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
LG
Reference
75NANO81A3A
Article
Intrastat
Shipping weight
31.4 kg
Total quantity in stocks
5
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD TV - Smart TV
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2227433
Energy Class
Class F
Energy Class (HDR)
Class G
Power Consumption SDR (On mode)
127 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
190 kWh/1000h
Diagonal Class
75"
Series
Nano81 Series
Model Year
2025
Platform
webOS
Operating System
webOS 25
HDR Capable
Yes
HDR Format
HDR10
HDR Technology
Hybrid Log-Gamma (HLG)
Video Processor
?7 Gen 8 AI 4K
TV Tuner Presence
Yes
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
3 ports
Modes
Auto Low Latency Mode (ALLM), Filmmaker Mode, HGIG Mode
Picture Enhancements
Nano Color, Dynamic Tone Mapping, Pure Colour, Game Optimiser, 4K Super Upscaling
Dimensions
Without stand
Width
167.8 cm
Depth
5.99 cm
Height
96.4 cm
Weight
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
Frame Rate & Enhancement Technology
60 Hz Refresh Rate, 60 Hz Variable Refresh Rate (VRR)
LCD Backlight Technology
Direct LED, Nano Cell AI Display
Features
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Flat Panel Mount Interface
400 x 400 mm