55VL5PJ-A
Article
Intrastat
Shipping weight
26.9 kg
Total quantity in stocks
3
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
LG
Reference
55VL5PJ-A
Article
Intrastat
Shipping weight
26.9 kg
Total quantity in stocks
3
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD flat panel display with Integrated Pro:Idiom
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1032561
Energy Class
Class G
Power Consumption (Max)
150 Watt
Power Consumption Operational
135 Watt
Power Consumption (On mode)
87.8 W
Power Consumption SDR (On mode)
87.8 kWh/1000h
Diagonal Class
55"
Commercial Use
Yes - digital signage
Series
VL5PJ Series
Platform
webOS
Operating System
webOS 4.1
TV Tuner
No tuner
TV Tuner Presence
No
Sensors
Temperature sensor, BLU sensor, gyro sensor
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
2 ports
PC Interface
DVI, DisplayPort
Modes
Portrait mode, landscape mode, Tiling Mode (15 x 15)
Picture Enhancements
Image Gap Reduction, 72% Colour Gamut
Design
Ultra Narrow Bezel
Dimensions
Panel
Width
121.34 cm
Depth
9.31 cm
Height
68.42 cm
Weight
23.5 kg
Enclosure Colour
Black
LCD Display Technology
IPS
Resolution
1920 x 1080
Display Format
1080p
Image Aspect Ratio
16:9
Frame Rate & Enhancement Technology
60 Hz Refresh Rate
LCD Backlight Technology
Direct LED
Coating
3% haze
Image Contrast Ratio
Dynamic Contrast Ratio
Brightness
500 cd/m²
Viewing Angle
178 degrees
Viewing Angle (Vertical)
178 degrees
Response Time
8 ms
Commercial Features
Settings Cloning Capability
Yes
Operation Hours / Days
24 / 7
Features
Daisy Chain, 10-bit support, 1.07 billion colours
Max Number of Screens
225
Flat Panel Mount Interface
600 x 400 mm
VESA Compatibility
Yes
USB Port
USB Ports Qty
1
Configuration
8 GB
Type
Remote control
Battery Included
Battery Included Qty
2
Connectivity
LAN
Connector Type
Included Accessories
IR receiver, screws
Cables Included
Network cable ¦ DisplayPort cable ¦ RS-232C cable
Compliant Standards
Plug and Play, FCC Class A certified, CB, KC, ERP, NRTL, IP5X, HDCP 2.2
ENERGY STAR Certified
ENERGY STAR Version
8.0
Power Device
Power supply
Input Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption (Off Mode)
0.5 Watt
Heat Generation Details
Cabinet - typical - 461 BTU/h ¦ Cabinet - max - 512 BTU/h
Features
Smart energy saving
Width (Shipping)
Depth (Shipping)
24.7 cm
Height (Shipping)
83.3 cm
Weight (Shipping)
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
10 - 80%