LG 50QNED80A3A - 50" Diagonal Class QNED80 Series LED-backlit LCD TV - QNED AI - Smart TV - webOS - 4K UHD (2160p) 3840 x 2160 - HDR - Edge LED
Manufacturer
LG
Reference
50QNED80A3A
Article
Intrastat
Shipping weight
15.6 kg
Total quantity in stocks
11
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
LG
Reference
50QNED80A3A
Article
Intrastat
Shipping weight
15.6 kg
Total quantity in stocks
11
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD TV - QNED AI - Smart TV
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2227920
Energy Class
Class F
Energy Class (HDR)
Class G
Power Consumption SDR (On mode)
60 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
90 kWh/1000h
Diagonal Class
50"
Series
QNED80 Series
Model Year
2025
Platform
webOS
Operating System
webOS 25
HDR Capable
Yes
HDR Format
HDR10
HDR Technology
Hybrid Log-Gamma (HLG)
Video Processor
?7 Gen 8 AI 4K
TV Tuner Presence
Yes
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
3 ports
Modes
Auto Low Latency Mode (ALLM), Filmmaker Mode, HGIG Mode
Picture Enhancements
Dynamic Tone Mapping, Game Optimiser, 4K Super Upscaling, Dynamic QNED Color
Design
Super Slim Design
Dimensions
Without stand
Width
112.3 cm
Depth
2.97 cm
Height
65.2 cm
Weight
13 kg
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
Frame Rate & Enhancement Technology
60 Hz Native Refresh Rate, 60 Hz Variable Refresh Rate (VRR)
LCD Backlight Technology
LED backlight - Edge LED - local dimming
Features
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Flat Panel Mount Interface
200 x 200 mm