LS24C364EAUXEN
Article
Intrastat
Shipping weight
6.5 kg
Total quantity in stocks
50
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
SAMSUNG
Reference
LS24C364EAUXEN
Article
Intrastat
Shipping weight
6.5 kg
Total quantity in stocks
50
Nearest delivery
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Class
Class E
Energy Consumption per Year
22 kWh
Diagonal Size
24"
Curved Screen
Yes (1800R)
Adaptive-Sync Technology
AMD FreeSync
Panel Type
VA
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 75 Hz
Brightness
250 cd/m²
Contrast Ratio
3000:1
Colour Support
16.7 million colours
Colour Gamut
72%
Response Time
4 ms (grey-to-grey)
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Backlight Technology
LED backlight
Features
Game mode, Flicker Free technology, Image Size, Eco Saving Plus, Eye Saver Mode, round simple stand
Colour
Black
Dimensions (WxDxH)
54.78 cm x 21.4 cm x 41.63 cm - with stand
Weight
3.1 kg
Interfaces
HDMI 1.4 (HDCP 1.4) ¦ VGA (HD-15) ¦ Headphones (mini-jack)
Display Position Adjustments
Tilt
Tilt Angle
-2/+22
VESA Mounting Interface
75 x 75 mm
Features
Security lock slot (cable lock sold separately)
Cables Included
1 x HDMI cable
Compliant Standards
TUV Rheinland Flicker Free Certification, HDCP 1.4, TUV Rheinland Low Blue Light (Software Solution)
Security Slot Type
Kensington security slot
Input Voltage
AC 100-240 V
Power Consumption SDR (On mode)
17 kWh/1000h
Power Consumption (Typical)
17 Watt
Power Consumption (Max)
25 Watt
Power Consumption Stand by
0.3 Watt
Power Consumption (Off Mode)
0.3 Watt
Dimensions & Weight Details
Shipping Width
61.2 cm
Shipping Depth
16.2 cm
Shipping Height
39 cm
4.8 kg
Min Operating Temperature
10 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
10 - 80% (non-condensing)