LS27D402GAUXEN
Article
Intrastat
Shipping weight
5.6 kg
Total quantity in stocks
70
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
SAMSUNG
Reference
LS27D402GAUXEN
Article
Intrastat
Shipping weight
5.6 kg
Total quantity in stocks
70
Nearest delivery
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2109448
Energy Class
Class C
Energy Consumption per Year
20 kWh
Diagonal Size
27"
Built-in Devices
USB 2.0 hub
Panel Type
IPS
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 100 Hz
Pixel Pitch
0.3113 mm
Brightness
250 cd/m²
Contrast Ratio
1000:1
Colour Support
16.7 million colours
Colour Gamut
72% (CIE 1931)
Response Time
5 ms (grey-to-grey)
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Backlight Technology
LED backlight
Features
Colour
Black
Dimensions (WxDxH)
61.27 cm x 21.9 cm x 53.83 cm - with stand
Weight
4 kg
Interfaces
Display Position Adjustments
Height, pivot (rotation), swivel, tilt
Tilt Angle
-3/+25
Swivel Angle
90
Rotation Angle
184
Height Adjustment
105 mm
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm
Features
Security lock slot (cable lock sold separately), 16.3% recycled plastic
Cables Included
1 x HDMI cable 1 x DisplayPort cable
Compliant Standards
TCO Certified Edge, HDCP 1.2
Security Slot Type
Kensington security slot
Input Voltage
AC 100-240 V
Power Consumption SDR (On mode)
14 kWh/1000h
Power Consumption (Typical)
14 Watt
Power Consumption (Max)
50 Watt
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
Power Consumption (Off Mode)
0.3 Watt
Dimensions & Weight Details
Shipping Width
65.5 cm
Shipping Depth
48.8 cm
Shipping Height
10.9 cm
Min Operating Temperature
10 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
10 - 80% (non-condensing)