49B2U6903CH/00
Article
Intrastat
Shipping weight
19.8 kg
Total quantity in stocks
65
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
PHILIPS
Reference
49B2U6903CH/00
Article
Intrastat
Shipping weight
19.8 kg
Total quantity in stocks
65
Nearest delivery
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Class
Class F
Diagonal Size
49"
Viewable Size
48.8"
Curved Screen
Yes (1800R)
Built-in Devices
USB 3.2/Thunderbolt 4 hub, KVM Switch, pop-up webcam, Gigabit Ethernet network adapter
USB Power Delivery
100 Watt
Panel Type
VA
Aspect Ratio
32:9
Native Resolution
SuperWide 5120 x 1440 (DisplayPort: 100 Hz, HDMI: 60 Hz, Thunderbolt 4: 75 Hz)
Pixel Pitch
0.2328 mm
Pixel Per Inch
109
Brightness
500 cd/m²
Contrast Ratio
3000:1 / 80000000:1 (dynamic)
HDR Certification
DisplayHDR 400
Colour Support
1.07 billion colours
Colour Gamut
97% NTSC (CIE 1976), 119% sRGB (CIE 1931)
Response Time
4 ms (grey-to-grey)
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Screen Coating
Anti-glare, 3H Hard Coating, Haze 25%
Backlight Technology
WLED
OSD Languages
Features
Colour
Silver
Dimensions (WxDxH)
119.3 cm x 26.8 cm x 58.6 cm - with stand (highest position)
Weight
15.45 kg
Sensor Resolution
5 Megapixel
Features
Type
Microphone
Microphone Features
Noise-cancelling
Type
Speakers - stereo
Output Power / Channel
5 Watt
Interfaces
2 x HDMI ¦ DisplayPort 1.4 ¦ Audio line-in/out (mini-jack) ¦ Thunderbolt 4 upstream (data, power up to 100W) ¦ USB-C 3.2 Gen 2 upstream (data only) ¦ Thunderbolt 4 downstream (data, power up to 15W) ¦ 3 x USB 3.2 Gen 2 downstream ¦ USB 3.2 Gen 2 downstream (fast charge BC 1.2) ¦ USB-C 3.2 Gen 2 downstream (data, power up to 45W) ¦ LAN (RJ-45)
Display Position Adjustments
Height, swivel, tilt
Tilt Angle
-5/+15
Swivel Angle
60
Height Adjustment
150 mm
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm
Included Accessories
Headphone hook
Cables Included
1 x HDMI cable ¦ 1 x DisplayPort cable ¦ 1 x Thunderbolt 4 cable
MTBF
70,000 hour(s)
Compliant Standards
Security Slot Type
Kensington security slot
Input Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption (Typical)
41.85 Watt
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
Power Consumption (Off Mode)
0.5 Watt
Included Software
Philips SmartControl
OS Required
Apple MacOS X, Microsoft Windows 10 / 11
Dimensions & Weight Details
Shipping Width
129 cm
Shipping Depth
47.5 cm
Shipping Height
30 cm
19.54 kg
ENERGY STAR Certified
Yes
ENERGY STAR Version
8.0
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
20 - 80% RH