24E2N1110/00
Article
Intrastat
Shipping weight
4.07 kg
Total quantity in stocks
200
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
PHILIPS
Reference
24E2N1110/00
Article
Intrastat
Shipping weight
4.07 kg
Total quantity in stocks
200
Nearest delivery
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2047967
Energy Class
Class E
Diagonal Size
24"
Viewable Size
23.8"
Adaptive-Sync Technology
VESA Adaptive-Sync
Panel Type
IPS
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 120 Hz
Pixel Pitch
0.2745 mm
Pixel Per Inch
92.56
Contrast Ratio
1500:1
Colour Support
16.7 million colours (6-bit + A-FRC)
Response Time
1 ms (MPRT)
Vertical Refresh Rate
48 - 120 Hz
Horizontal Refresh Rate
30 - 140 kHz
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Screen Coating
Anti-glare, 3H Hard Coating, Haze 25%
Backlight Technology
WLED
OSD Languages
Features
Colour
Black
Dimensions (WxDxH)
54.2 cm x 18 cm x 41 cm - with stand
Weight
2.44 kg
Interfaces
HDMI (HDCP 1.4) ¦ VGA (HD-15)
Display Position Adjustments
Tilt
Tilt Angle
-5/+20
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm
Features
Security lock slot (cable lock sold separately), 100% recyclable packaging, textured finish
Cables Included
1 x HDMI cable
MTBF
50,000 hour(s)
Compliant Standards
Plug and Play, DDC/CI, RoHS, Mercury-free
Security Slot Type
Kensington security slot
Input Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption SDR (On mode)
18 kWh/1000h
Power Consumption (Typical)
15.6 Watt
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
Power Consumption (Off Mode)
0.3 Watt
OS Required
Microsoft Windows 10 / 11
Dimensions & Weight Details
Shipping Width
61.2 cm
Shipping Depth
12.4 cm
Shipping Height
37.8 cm
ENERGY STAR Certified
Yes
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
20 - 80% RH