24E1N1100A/00
Article
Intrastat
Shipping weight
4.732 kg
All offers are visible after login.
Manufacturer
PHILIPS
Reference
24E1N1100A/00
Article
Intrastat
Shipping weight
4.732 kg
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Class
Class D
Diagonal Size
24"
Viewable Size
23.8"
Adaptive-Sync Technology
AMD Adaptive-Sync
Panel Type
IPS
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 100 Hz
Pixel Pitch
0.2745 mm
Pixel Per Inch
92.56
Brightness
250 cd/m²
Contrast Ratio
1300:1
Colour Support
16.7 million colours
Response Time
4 ms (grey-to-grey), 1 ms (MPRT)
Vertical Refresh Rate
48 - 100 Hz
Horizontal Refresh Rate
30 - 115 kHz
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Screen Coating
Anti-glare, 3H Hard Coating, Haze 25%
Backlight Technology
WLED
OSD Languages
Features
Colour
Black
Dimensions (WxDxH)
54.2 cm x 18 cm x 41.7 cm - with stand (highest position)
Weight
2.92 kg
Type
Speakers - stereo
Output Power / Channel
2 Watt
Interfaces
VGA ¦ HDMI (HDCP 1.4) ¦ Audio line-out (mini-jack)
Display Position Adjustments
Tilt
Tilt Angle
-5/+20
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm
Features
Security lock slot (cable lock sold separately), 100% recyclable packaging, textured finish
Cables Included
1 x HDMI cable
MTBF
50,000 hour(s)
Compliant Standards
Security Slot Type
Kensington security slot
Input Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption (Typical)
14.5 Watt
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
Power Consumption (Off Mode)
0.3 Watt
Dimensions & Weight Details
Shipping Width
61 cm
Shipping Depth
12.4 cm
Shipping Height
37 cm
4.68 kg
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
20 - 80%