24B2N2200/00
Article
Intrastat
Shipping weight
4.9 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
218
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
PHILIPS
Reference
24B2N2200/00
Article
Intrastat
Shipping weight
4.9 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
218
Nearest delivery
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2402392
Energy Class
Class B
Diagonal Size
24"
Viewable Size
23.8"
Adaptive-Sync Technology
VESA Adaptive-Sync
Panel Type
IPS
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Full HD (1080p) 1920 x 1080 (DisplayPort: 120 Hz, HDMI: 120 Hz, VGA: 75 Hz)
Pixel Pitch
0.2745 mm
Pixel Per Inch
93
Contrast Ratio
1500:1
Colour Support
16.7 million colours (8-bit)
Colour Gamut
110% sRGB, 96% NTSC
Vertical Refresh Rate
48 - 120 Hz
Horizontal Refresh Rate
30 - 140 kHz
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Screen Coating
Anti-glare, 3H Hard Coating, Haze 25%
Backlight Technology
WLED
OSD Languages
Features
Sync on Green, SmartImage, Flicker Free technology, SoftBlue Technology, EasyRead
Colour
Black
Dimensions (WxDxH)
54.2 cm x 18.1 cm x 42.5 cm - with stand (highest position)
Weight
2.91 kg
Type
Speakers - stereo
Output Power / Channel
2 Watt
Interfaces
Display Position Adjustments
Tilt
Tilt Angle
-5/+25
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm
Features
MTBF
70,000 hour(s)
Compliant Standards
Plug and Play, DDC/CI, RoHS, BFR-free, PVC-free, Mercury-free, TUV Rheinland Eyesafe Display
Security Slot Type
Kensington security slot
Input Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption SDR (On mode)
9 kWh/1000h
Power Consumption (Typical)
11.42 Watt
Power Consumption Stand by
0.3 Watt
Power Consumption (Off Mode)
0.3 Watt
Included Software
Philips SmartControl
OS Required
Apple MacOS X, Microsoft Windows 10 / 11
Dimensions & Weight Details
Shipping Width
60 cm
Shipping Depth
12.3 cm
Shipping Height
42 cm
TCO Certified
TCO Certified Edge Displays, TCO Certified, generation 10, for displays
ENERGY STAR Certified
Yes
Service & Support
Limited warranty - 5 years
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
20 - 80% RH