38BR85QC-W.AEU
Article
Intrastat
Shipping weight
13.7 kg
Total quantity in stocks
19
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
LG
Reference
38BR85QC-W.AEU
Article
Intrastat
Shipping weight
13.7 kg
Total quantity in stocks
19
Nearest delivery
Display Type
LCD monitor / TFT active matrix
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1859711
Energy Class
Class F
Energy Class (HDR)
Class G
Diagonal Size
38"
Viewable Size
37.5"
Curved Screen
Yes (2300R)
Adaptive-Sync Technology
AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-SYNC Compatible
Built-in Devices
KVM ports, USB 3.2 Gen 1/USB-C hub, Gigabit Ethernet network adapter
USB Power Delivery
90 Watt
Panel Type
Nano IPS
Aspect Ratio
21:9
Native Resolution
UWQHD+ 3840 x 1600 at 144 Hz
Pixel Pitch
0.2291 mm
Brightness
600 cd/m²
Contrast Ratio
1000:1
HDR Format
HDR10
HDR Certification
DisplayHDR 600
Colour Support
1.07 billion colours (10-bit, 8-bit + FRC)
Colour Gamut
98% DCI-P3 (CIE 1976)
Response Time
1 ms (grey-to-grey)
Vertical Refresh Rate
48 - 144 Hz
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Screen Coating
Anti-glare
OSD Languages
Features
Colour
White
Dimensions (WxDxH)
89.64 cm x 30.68 cm x 59.39 cm - with stand (highest position)
Weight
10.5 kg
Type
Speakers - stereo
Output Power / Channel
7 Watt
Interfaces
2 x HDMI (HDCP 2.3) ¦ DisplayPort 1.4 (HDCP 2.3) ¦ USB-C (HDCP 2.3, DisplayPort Alt Mode, data, power up to 90W) ¦ USB 3.2 Gen 1 upstream (Type B) ¦ 4 x USB 3.2 Gen 1 downstream (Type A) ¦ USB-C 3.2 Gen 1 downstream ¦ Headphones (mini-jack) ¦ Network (RJ-45)
Display Position Adjustments
Height, tilt, swivel
Tilt Angle
-5/+25
Swivel Angle
30
Height Adjustment
110 mm
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm