LG UltraGear 24GS60F-B - LED monitor - gaming - 24" (23.8" viewable) - 1920 x 1080 Full HD (1080p) @ 180 Hz - IPS - 300 cd / m² - 1000:1 - HDR10 - 1 ms - HDMI, DisplayPort
Reference
24GS60F-B
Shipping weight
3.5 kg
Total quantity in stocks
105
Reference
24GS60F-B
Shipping weight
3.5 kg
Total quantity in stocks
105
Diagonal Size
24"
Viewable Size
23.8"
Adaptive-Sync Technology
AMD FreeSync, NVIDIA G-SYNC Compatible
Panel Type
IPS
Native Resolution
Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 180 Hz
Pixel Pitch
0.2745 mm
Pixel Per Inch
93
Brightness
300 cd/m²
Contrast Ratio
1000:1
Colour Support
16.7 million colours
Colour Gamut
99% sRGB (CIE 1931), 90% sRGB (CIE 1931)
Response Time
1 ms (grey-to-grey)
Gaming
Yes
Dimensions (WxDxH)
54.08 cm x 18.05 cm x 40.89 cm - with stand
Weight
4 kg
Interfaces
HDMI (HDCP 2.2) ¦ DisplayPort 1.4 (HDCP 2.2) ¦ Headphones (mini-jack)
Display Position Adjustments
Tilt
Tilt Angle
-5/+15
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm