LG UltraGear 24G411A-B - G4 Series - LED monitor - gaming - 24" (23.8" viewable) - 1920 x 1080 Full HD (1080p) @ 120 Hz - IPS - 250 cd / m² - 1500:1 - HDR10 - 1 ms - HDMI, DisplayPort
Manufacturer
LG
Reference
24G411A-B
Article
Intrastat
Shipping weight
4.6 kg
Total quantity in stocks
119
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
LG
Reference
24G411A-B
Article
Intrastat
Shipping weight
4.6 kg
Total quantity in stocks
119
Nearest delivery
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2391907
Energy Class
Class D
Energy Class (HDR)
Class E
Diagonal Size
24"
Viewable Size
23.8"
Adaptive-Sync Technology
NVIDIA G-SYNC Compatible, AMD FreeSync Premium
Panel Type
IPS
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 120 Hz
Pixel Pitch
0.2745 mm
Brightness
250 cd/m²
Contrast Ratio
1500:1
HDR Format
HDR10
Colour Support
16.7 million colours (8-bit)
Colour Gamut
99% sRGB (CIE 1931)
Response Time
5 ms (grey-to-grey), 1 ms (MBR)
Gaming
Yes
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Screen Coating
Anti-reflective
Backlight Technology
LED backlight
Features
Flicker Safe, Reader Mode, Color Weakness Mode, Motion Blur Reduction, Variable refresh rate (VRR), Black Stabilizer, DAS Mode (Dynamic Action Sync), Crosshair Display, FPS Counter, overclocked 144 Hz, user defined key, HDR Effect, Smart Energy Saving technology, 3-sided bezeless
Dimensions (WxDxH)
53.94 cm x 22 cm x 41.2 cm - with stand
Weight
3.3 kg
Interfaces
HDMI (HDCP 2.2) ¦ DisplayPort 1.4 (HDCP 2.2) ¦ Headphone jack (mini-jack)
Display Position Adjustments
Tilt
Tilt Angle
-5/+20
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm