LG 32MR50C-B - LED monitor - curved - 32" (31.5" viewable) - 1920 x 1080 Full HD (1080p) @ 100 Hz - VA - 250 cd / m² - 3000:1 - 5 ms - 2xHDMI, VGA
Manufacturer
LG
Reference
32MR50C-B
Article
Intrastat
Shipping weight
8.5 kg
All offers are visible after login.
Manufacturer
LG
Reference
32MR50C-B
Article
Intrastat
Shipping weight
8.5 kg
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1678374
Energy Class
Class E
Diagonal Size
32"
Viewable Size
31.5"
Curved Screen
Yes (1500R)
Adaptive-Sync Technology
AMD FreeSync
Panel Type
VA
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Full HD (1080p) 1920 x 1080 (VGA: 75 Hz, HDMI: 100 Hz)
Pixel Pitch
0.3637 mm
Brightness
250 cd/m²
Contrast Ratio
3000:1
Colour Support
16.7 million colours
Colour Gamut
72% NTSC (CIE 1931), 68% NTSC (CIE 1931)
Response Time
5 ms (grey-to-grey fast)
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Backlight Technology
LED backlight
Features
Dimensions (WxDxH)
70.82 cm x 23.34 cm x 51.24 cm - with stand
Weight
6.2 kg
Interfaces
2 x HDMI ¦ VGA ¦ Headphones (mini-jack)
Display Position Adjustments
Tilt
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm