LG 24BA450-B - LED monitor - 24" (23.8" viewable) - 1920 x 1080 Full HD (1080p) @ 100 Hz - IPS - 250 cd / m² - 1300:1 - 5 ms - HDMI, VGA, DisplayPort - speakers
Manufacturer
LG
Reference
24BA450-B
Shipping weight
5.392786 kg
Total quantity in stocks
3
Manufacturer
LG
Reference
24BA450-B
Shipping weight
5.392786 kg
Total quantity in stocks
3
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/screen/product/electronicdisplays/1967640?navigatingfrom=qr
Energy Class
Class D
Diagonal Size
24"
Viewable Size
23.8"
Native Resolution
Full HD (1080p) 1920 x 1080 (DisplayPort: 100 Hz, HDMI: 100 Hz, VGA: 75 Hz)
Brightness
250 cd/m²
Contrast Ratio
1300:1
Colour Support
16.7 million colours (8-bit)
Colour Gamut
99% sRGB (CIE 1931)
Response Time
5 ms (grey-to-grey)
Backlight Technology
LED backlight
Features
Dimensions (WxDxH)
53.86 cm x 23.99 cm x 50.89 cm - with stand
Weight
4.25 kg
Type
Speakers - stereo
Output Power / Channel
2 Watt
Interfaces
HDMI ¦ DisplayPort 1.2 ¦ VGA (HD-15) ¦ Headphones (mini-jack)
Display Position Adjustments
Height, pivot (rotation), swivel, tilt
Tilt Angle
-5/+21
Swivel Angle
90
Rotation Angle
-90/+90
Height Adjustment
150 mm
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm
Features
Security lock slot (cable lock sold separately)
Cables Included
1 x HDMI cable - 1.8 m ¦ 1 x DisplayPort cable
Compliant Standards
TCO Certified Edge, PCF
Security Slot Type
Kensington security slot
Input Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption SDR (On mode)
13 kWh/1000h
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
Power Consumption Sleep
0.5 Watt
Power Consumption (Off Mode)
0.3 Watt
Included Software
LG On-Screen Control
Dimensions & Weight Details
6.6 kg
ENERGY STAR Certified
Yes
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
Up to 80%