LC Power LC-M27-FHD-240-C - LED monitor - curved - 27" - 1920 x 1080 Full HD (1080p) @ 240 Hz - VA - 300 cd / m² - 3000:1 - 1 ms - 3xHDMI, DisplayPort - black
Manufacturer
LC-POWER
Reference
LC-M27-FHD-240-C
Article
Intrastat
Shipping weight
7.84 kg
All offers are visible after login.
Manufacturer
LC-POWER
Reference
LC-M27-FHD-240-C
Article
Intrastat
Shipping weight
7.84 kg
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Class
Class F
Diagonal Size
27"
Curved Screen
Yes (1500R)
Panel Type
VA
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Full HD (1080p) 1920 x 1080 (DisplayPort: 240 Hz, HDMI1-2: 120 Hz, HDMI3: 240 Hz)
Pixel Pitch
0.1038 mm
Brightness
300 cd/m²
Contrast Ratio
3000:1
Colour Support
16.7 million colours
Colour Gamut
72% Adobe RGB, 72% NTSC, 75% DCI-P3, 95% sRGB
Response Time
1 ms (MPRT), 4 ms (overdrive)
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Backlight Technology
LED backlight
Features
Colour
Black
Dimensions (WxDxH)
61.7 cm x 33.1 cm x 51.2 cm - with stand
Weight
5.9 kg
Interfaces
3 x HDMI ¦ DisplayPort 1.2 ¦ Audio line-out (mini-jack)
Display Position Adjustments
Height, tilt
Tilt Angle
-5/+20
VESA Mounting Interface
75 x 75 mm
Cables Included
1 x DisplayPort cable
Compliant Standards
DisplayPort 1.2
Input Voltage
DC 12 V
Power Consumption (On mode)
25.6 W