ASUS RNUC14RVSU9089A2I Intel Core Ultra 9 185H 2x16GB 1TB EU Cord W11H
Reference
90AS0061-M001C0
Shipping weight
1.543 kg
Total quantity in stocks
5
Reference
90AS0061-M001C0
Shipping weight
1.543 kg
Total quantity in stocks
5
Nearest delivery
Processor family
Intel Core Ultra 9
Processor manufacturer
Intel
Processor model
185H
Processor generation
Intel® Core™ Ultra (Series 1)
Processor threads
22
Processor boost frequency
5.1 GHz
Performance cores
6
Efficient cores
8
Low Power Efficient-cores
2
Performance-core Max Turbo Frequency
5.1 GHz
Efficient-core Max Turbo Frequency
3.8 GHz
Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency
2.5 GHz
Performance-core base frequency
2.3 GHz
Efficient-core base frequency
1.8 GHz
Low Power Efficient-core Base Frequency
1000 MHz
Processor cache
24 MB
Processor cache type
Smart Cache
Processor base power
45 W
Maximum turbo power
115 W
Neural processor unit (NPU)
Intel AI Boost
Maximum frequency NPU
1.4 GHz
Sparsity support
Yes
Windows Studio effects support
Yes
AI software frameworks supported by NPU
DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML
Internal memory
32 GB
Maximum internal memory
96 GB
Internal memory type
DDR5-SDRAM
Memory layout (slots x size)
2 x 16 GB
Memory channels
Dual-channel
Supported memory types
DDR5-SDRAM
Total storage capacity
1 TB
Optical drive type
No
Storage media
SSD
Total SSDs capacity
1 TB
Number of SSDs installed
1
SSD capacity
SSD interface
PCI Express 4.0
NVMe
SSD form factor
M.2
Discrete graphics card
No
On-board graphics card
Discrete graphics card model
Not available
On-board graphics card model
Intel Arc Graphics
On-board GPU manufacturer
Intel
On-board graphics card family
Intel Arc Graphics
Ethernet LAN
Wi-Fi
LAN controller
Intel I226-V
Top Wi-Fi standard
Wi-Fi 6E (802.11ax)
Wi-Fi standards
Wi-Fi 6E (802.11ax)
Bluetooth
Bluetooth version
5.3
USB 2.0 ports quantity
1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity
Thunderbolt 3 ports quantity
0
HDMI ports quantity
2
USB4 Gen 2x2 ports quantity
Intel® Thunderbolt 4
Thunderbolt 4 ports quantity
VGA (D-Sub) ports quantity
0
HDMI version
2.1
Ethernet LAN (RJ-45) ports
DC-in jack
Product colour
White
VESA mounting
Product type
Mini PC
Built-in speaker(s)
Operating system installed
Windows 11 Home
Operating system architecture
64-bit
Power supply
150 W
Width
144 mm
Depth
112 mm
Height
41 mm