AOC Gaming Q27G42XNE - LED monitor - gaming - 27" - 2560 x 1440 QHD @ 180 Hz - Fast VA - 300 cd / m² - 5000:1 - HDR10 - 0.5 ms - 2xHDMI, DisplayPort - speakers - black, red
Reference
Q27G42XNE
Shipping weight
5.96 kg
Total quantity in stocks
601
Nearest delivery
Reference
Q27G42XNE
Shipping weight
5.96 kg
Total quantity in stocks
601
Nearest delivery
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2211623
Energy Class
Class E
Energy Class (HDR)
Class G
Diagonal Size
27"
Adaptive-Sync Technology
VESA Adaptive-Sync
Panel Type
Fast VA
Native Resolution
QHD 2560 x 1440 (DisplayPort: 180 Hz, HDMI: 144 Hz)
Pixel Per Inch
108.7
Contrast Ratio
5000:1
HDR Format
HDR10
Colour Support
16.7 million colours
Colour Gamut
93.1% DCI-P3 (CIE 1976), 127.8% sRGB (CIE 1976), 89.2% Adobe RGB (CIE 1976)
Response Time
1 ms (grey-to-grey), 0.5 ms (MPRT)
Vertical Refresh Rate
48 - 180Hz
Horizontal Refresh Rate
30 - 270 kHz
Gaming
Yes
Screen Coating
Anti-glare
Backlight Technology
WLED
OSD Languages
Features
Colour
Black, red
Dimensions (WxDxH)
61.39 cm x 19.76 cm x 44.96 cm - with stand
Weight
3.7 kg
Interfaces
2 x HDMI ¦ DisplayPort 1.4 ¦ Headphones (mini-jack)
Display Position Adjustments
Tilt
Tilt Angle
-3/+21
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm