AOC Gaming Q27G42XE - LED monitor - gaming - 27" - 2560 x 1440 QHD @ 180 Hz - Fast IPS - 300 cd / m² - 1000:1 - HDR10 - 0.5 ms - 2xHDMI, DisplayPort - speakers - black, red
Reference
Q27G42XE
Shipping weight
6.15 kg
Total quantity in stocks
278
Nearest delivery
Reference
Q27G42XE
Shipping weight
6.15 kg
Total quantity in stocks
278
Nearest delivery
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2211624
Energy Class
Class E
Energy Class (HDR)
Class G
Diagonal Size
27"
Adaptive-Sync Technology
VESA Adaptive-Sync
Panel Type
Fast IPS
Native Resolution
QHD 2560 x 1440 (DisplayPort: 180 Hz, HDMI: 144 Hz)
Pixel Per Inch
108
Contrast Ratio
1000:1
HDR Format
HDR10
Colour Support
16.7 million colours (8-bit)
Colour Gamut
120% sRGB (CIE 1931), 92.9% DCI-P3 (CIE 1976), 89.9% Adobe RGB (CIE 1976)
Response Time
0.5 ms (MPRT), 1 ms (grey-to-grey)
Vertical Refresh Rate
48 - 180Hz
Horizontal Refresh Rate
30 - 270 kHz
Gaming
Yes
WLED
OSD Languages
Features
Colour
Black, red
Dimensions (WxDxH)
61.39 cm x 19.76 cm x 44.97 cm - with stand
Weight
3.88 kg
Interfaces
2 x HDMI ¦ DisplayPort 1.4 ¦ Headphones (mini-jack)
Display Position Adjustments
Tilt
Tilt Angle
-3/+21
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm