AOC Gaming 25G3ZM / BK - G3 Series - LED monitor - gaming - 25" (24.5" viewable) - 1920 x 1080 Full HD (1080p) @ 240 Hz - VA - 300 cd / m² - 3000:1 - 0.5 ms - 2xHDMI, DisplayPort - black, red
Manufacturer
AOC
Reference
25G3ZM/BK
Article
Intrastat
Shipping weight
6.385 kg
Total quantity in stocks
224
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
AOC
Reference
25G3ZM/BK
Article
Intrastat
Shipping weight
6.385 kg
Total quantity in stocks
224
Nearest delivery
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Class
Class E
Energy Class (HDR)
Class E
Diagonal Size
25"
Viewable Size
24.5"
Adaptive-Sync Technology
AMD FreeSync Premium
Panel Type
VA
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 240 Hz
Pixel Per Inch
90
Brightness
300 cd/m²
Contrast Ratio
3000:1 / 80000000:1 (dynamic)
Colour Support
16.7 million colours
Colour Gamut
100% sRGB (CIE 1931), 92% DCI-P3 (CIE 1976)
Response Time
1 ms (grey-to-grey), 0.5 ms (MPRT)
Vertical Refresh Rate
48 - 240 Hz
Horizontal Refresh Rate
30 - 255 kHz
Gaming
Yes
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Screen Coating
Anti-glare
Backlight Technology
WLED
OSD Languages
Features
Colour
Black, red
Dimensions (WxDxH)
55.73 cm x 25.88 cm x 37.8 cm - with stand
Weight
4.24 kg
Interfaces
2 x HDMI ¦ 2 x DisplayPort 1.2 ¦ Headphones
Display Position Adjustments
Height, pivot (rotation), swivel, tilt
Tilt Angle
-5/+23
Swivel Angle
60
Height Adjustment
130 mm
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm