T/3000I/PF1/DF
Article
Intrastat
Shipping weight
27 kg
Total quantity in stocks
1
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
ARMAC
Reference
T/3000I/PF1/DF
Article
Intrastat
Shipping weight
27 kg
Total quantity in stocks
1
Nearest delivery
Device Type
UPS - external
Colour
Black
UPS Technology
On-line
Supported Battery Technology
Valve regulated lead-acid (VRLA)
Input Voltage
AC 230 V
Input Voltage Range
AC 110 - 300 V
Frequency Provided
60 Hz
Input Wiring
1-phase
Frequency Required
40 - 70 Hz ± 6Hz
Power Output Connectors Details
8 x power IEC 60320 C13
Output Voltage
AC 230 V 60 Hz
Power Capacity
3000 Watt / 3000 VA
Output Waveform
Sinewave
Surge Suppression
Yes
Efficiency
95.5%
Power Factor (PF)
1.0
Quantity
6
Technology
Lead Acid
Voltage Provided
12 V
Capacity
9 Ah
Run Time (Up To)
10 min at half load ¦ 3 min at full load
Recharge Time
6 hours
Transfer Time
0 ms
Remote Management Interface
RS-232, USB
Interfaces
1 x EPO (emergency power off) ¦ 1 x management (RS-232) ¦ 1 x management (USB) - 4 pin USB Type B
Expansion Slots
1 Intelligent Slot
Included Accessories
Power cable
Features
Compliant Standards
IP20
Software Included
Power Manager II
OS Required
Linux, UNIX, Windows 10, Windows 11, Microsoft Windows 7
Service & Support
Limited warranty - 2 years
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
0 - 95%