APC Easy UPS BVX Series BVX1200LI-GR - UPS - AC 230 V - 650 Watt - 1200 VA - 9 Ah - output connectors: 4
Manufacturer
APC
Reference
BVX1200LI-GR
Article
Intrastat
Shipping weight
8.74 kg
Total quantity in stocks
37
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
APC
Reference
BVX1200LI-GR
Article
Intrastat
Shipping weight
8.74 kg
Total quantity in stocks
37
Nearest delivery
Device Type
UPS - external
UPS Technology
Line interactive
Input Voltage
AC 230 V
Input Voltage Range
AC 140 - 300 V
Frequency Provided
50/60 Hz
Frequency Required
50/60 Hz
Input Connectors
1 x power CEE 7/7
Power Output Connectors Details
4 x power Type F
Output Voltage
AC 230 V ± 10% - 50/60 Hz
Power Capacity
650 Watt / 1200 VA
Output Waveform
Stepped approximation to a sinewave
Surge Energy Rating
273 Joules
Circuit Protection
Circuit breaker
Quantity
1
Technology
Lead Acid
Voltage Provided
12 V
Capacity
9 Ah
Run Time (Up To)
4.8 min at 50% load ¦ 3.2 min at 70% load
Recharge Time
8 hours
Transfer Time
6 ms
Features
Maintenance free
Cables Included
Power cable - external - 1.2 m
Features
Audible alarm, Automatic Voltage Regulation (AVR)
Compliant Standards
CB, EMC, IEC 62040-2, RoHS, EN 62040-2, IP20, IEC 62040-1, EN 62040-1
Service & Support
Limited warranty - 2 years
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
0 - 95%