APC Back-UPS BX Series BX1200MI - UPS - AC 230 V - 650 Watt - 1200 VA - 9 Ah - output connectors: 6
Manufacturer
APC
Reference
BX1200MI
Article
Intrastat
Shipping weight
8.6 kg
Total quantity in stocks
15
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
APC
Reference
BX1200MI
Article
Intrastat
Shipping weight
8.6 kg
Total quantity in stocks
15
Nearest delivery
Device Type
UPS - external
UPS Technology
Line interactive
Input Voltage
AC 230 V
Input Voltage Range
AC 140 - 300 V
Frequency Provided
50/60 Hz
Frequency Required
50/60 Hz
Input Connectors
1 x power IEC 60320 C14
Power Output Connectors Details
6 x power IEC 60320 C13
Output Voltage
AC 230 V ± 10% - 50/60 Hz
Power Capacity
650 Watt / 1200 VA
Dataline Surge Protection
Network - RJ-45 - 1 input line / 1 output line
Output Waveform
Stepped approximation to a sinewave
Surge Energy Rating
273 Joules
Circuit Protection
Fuse
Quantity
1
Technology
Lead Acid
Voltage Provided
12 V
Capacity
9 Ah
Run Time (Up To)
5 min at 50% load ¦ 1 min at full load
Recharge Time
8 hours
Transfer Time
6 ms
Features
Maintenance free, sealed
Interfaces
1 x USB
Features
Audible alarm, Automatic Voltage Regulation (AVR)
Compliant Standards
CB, IEC 62040-2, IP20, IEC 62040-1, EN 62040-1
Service & Support
Limited warranty - replace or repair - 2 years
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
0 - 95%