Huawei FusionSolar Smart Energy Controller SUN2000-12K-MB0 - DC to AC power inverter - DC 600 V - 12000 Watt - 13200 VA - 3-phase - RS-485
Manufacturer
HUAWEI
Reference
Article
Shipping weight
24.5 kg
Total quantity in stocks
12
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
HUAWEI
Reference
Article
Shipping weight
24.5 kg
Total quantity in stocks
12
Nearest delivery
Device Type
DC to AC power inverter - external
Input Voltage
DC 600 V
Input Voltage Range
DC 200 - 1000 V
Frequency Provided
50/60 Hz
Input Wiring
3-phase
Input Connectors
4
Output Voltage
AC 220/230/240/380/400/415 V 50/60 Hz
Power Capacity
12000 Watt / 13200 VA
Efficiency
98.4%
Total Harmonic Distortion (THD)
3 %
Remote Management Interface
RS-485
Features
Smart Cooling Technology, 1100V max input voltage, 200V min startup voltage, LED indicators, over current protection, over voltage protection, reverse polarity protection, lightning protection, residual current monitoring, AFCI (Arc Fault Circuit Interrupter), MPP tracking, anti-islanding protection, insulation detection, input-side disconnection device
Compliant Standards
Min Operating Temperature
-25 °C
Max Operating Temperature
60 °C
Humidity Range Operating
0 - 100% RH