SD55UHF-C
Article
Intrastat
Shipping weight
0.29 kg
Total quantity in stocks
1
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
NEWLAND
Reference
SD55UHF-C
Article
Intrastat
Shipping weight
0.29 kg
Total quantity in stocks
1
Nearest delivery
Product Type
Data collection terminal - rugged
Operating System
Android 8.1 (Oreo)
Type
5.5" IPS TFT
Resolution
1440 x 720
Touchscreen
Multi-Touch
Features
5-point multi-touch, capacitive touch screen
Processor Clock Speed
2 GHz
Number of Cores
8-core
Storage
64 GB
RAM
4 GB
Supported Flash Memory Cards
microSD
Cellular Technology
3G, 4G
Cellular Protocols
GSM, GPRS, CDMA 2000, TD-SCDMA, WCDMA, FDD LTE, TDD LTE, CDMA1X
Wireless Connectivity
802.11a/b/g/n, NFC, Bluetooth 4.1 LE
Sensor Resolution
13 Megapixel
Focus Adjustment
Automatic
Light Source
LED flash
Sensor Resolution
5 Megapixel
Receiver
GPS/GLONASS/BeiDou
Audio
Stereo speakers
Barcode Reader
Yes
Scan Element Type
2D imager / RFID
Barcodes
Frequency
865-867 MHz
RFID Specification
ISO 15693, ISO/IEC 18000-6C, ISO 14443A, ISO 14443B
Expansion Slots
1 x microSD ¦ 2 x Nano-SIM card
Interfaces
USB-C
USB Host
Yes
Capacity
5800 mAh
Recharge Time
4 hour(s)
Sensors
Ambient light sensor, proximity sensor, G-sensor
Features
LED indicator, drop-resistant, ESD protection
Vibrating Alert
Included Accessories
Power adapter, charging cradle
Cables Included
USB cable
Compliant Standards
CCC, FCC, IP65
Width
7.25 cm
Depth
1.65 cm
Height
15 cm
Weight
290 g
Min Operating Temperature
-20 °C
Max Operating Temperature
55 °C
Humidity Range Operating
5 - 95%
Min Storage Temperature
-30 °C
Max Storage Temperature
70 °C