PC MPG TRIDENT AS AI CU7-265F/32GB/1TB W11 2NVP7-101EU MSI
Manufacturer
MSI
Reference
MPG TRI AS AI 2NVP7-101EU
Article
Intrastat
Shipping weight
5.53 kg
Total quantity in stocks
2
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
MSI
Reference
MPG TRI AS AI 2NVP7-101EU
Article
Intrastat
Shipping weight
5.53 kg
Total quantity in stocks
2
Nearest delivery
Performance-core Max Turbo Frequency
5.2 GHz
Processor cache
30 MB
Processor family
Intel Core Ultra 7
Performance-core base frequency
2.4 GHz
Processor manufacturer
Intel
Performance cores
8
Number of processors installed
1
Processor threads
20
Processor boost frequency
5.3 GHz
Processor cores
20
Processor model
265F
Processor generation
Intel Core Ultra (Series 2)
Processor cache type
Smart Cache
Maximum turbo power
182 W
Efficient-core Max Turbo Frequency
4.6 GHz
Processor base power
65 W
Efficient-core base frequency
1.8 GHz
Efficient cores
12
On-board graphics card
No
Discrete graphics card model
NVIDIA GeForce RTX 5070
Discrete graphics card
Yes
On-board graphics card model
Not available
Discrete graphics card memory
12 GB
Discrete GPU manufacturer
NVIDIA
Discrete graphics memory type
GDDR7
Memory layout (slots x size)
2 x 16 GB
Maximum internal memory
64 GB
Internal memory
32 GB
Memory clock speed
5600 MHz
Internal memory type
DDR5-SDRAM
Product colour
Black
Cable lock slot
Yes
Placement supported
Vertical
Chassis type
Desktop
Cable lock slot type
Kensington
Volume
10.36 L
80 PLUS certification
80 PLUS Gold
Power supply
500 W
Operating relative humidity (H-H)
0 - 85%
Storage temperature (T-T)
-20 - 60 °C
Storage relative humidity (H-H)
0 - 90%
Operating temperature (T-T)
0 - 35 °C
Depth
137.1 mm
Weight
Height
410.4 mm
Width
396.6 mm
Wi-Fi
Bluetooth version
5.3
Bluetooth
Ethernet LAN
Wi-Fi standards
Wi-Fi 6E (802.11ax)
Cabling technology
10/100/1000Base-T(X)
Ethernet LAN data rates
10, 100, 1000 Mbit/s
Top Wi-Fi standard
Wi-Fi 6E (802.11ax)
WLAN controller manufacturer
Intel
WLAN controller model
Intel Wi-Fi 6E AX211
Product type
PC
Audio chip
Realtek ALC897
Motherboard chipset
Intel B860
Market positioning
Gaming
Audio output channels
7.1 channels
Display included
No
Operating system installed
Windows 11 Home
NVMe
Total SSDs capacity
1 TB
SSD interface
PCI Express 4.0
Number of SSDs installed
1
Total storage capacity
1 TB
SSD form factor
M.2
SSD capacity
Optical drive type
M.2 SSD size
2280 (22 x 80 mm)