Acer Aspire Go Spin 14 AGSP14-31PT - Flip design - Intel N-series - N150 / up to 3.6 GHz - Win 11 Home - Intel Graphics - 16 GB RAM - 512 GB SSD NVMe - 14" IPS touchscreen 1920 x 1200 - Wi-Fi 6 - pure silver - kbd: US Intl
Manufacturer
ACER
Reference
NX.J3UEL.001
Article
Intrastat
Shipping weight
1.54 kg
Total quantity in stocks
20
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
ACER
Reference
NX.J3UEL.001
Article
Intrastat
Shipping weight
1.54 kg
Total quantity in stocks
20
Nearest delivery
Product Type
Notebook - Yes - flip design
Operating System
Windows 11 Home
CPU
Intel N-series N150 / 800 MHz
Max Turbo Speed
3.6 GHz
Number of Cores
Quad-Core
Cache
6 MB
RAM
16 GB (provided memory is soldered)
Technology
LPDDR5 SDRAM
Main Storage
512 GB SSD M.2 PCIe 4.0 - NVM Express (NVMe) - Kingston
Type
14" - IPS
Touchscreen
Yes (multi-touch)
Resolution
1920 x 1200 (WUXGA)
V-Sync Rate at Max Res.
60 Hz
Widescreen
Yes
Image Aspect Ratio
16:10
Image Brightness
250 cd/m²
Colour Gamut
45% NTSC
Features
Graphics Processor
Intel Graphics
Camera
Yes - HD
Video Resolutions
1280 x 720
Camera Features
Temporal Noise Reduction
Sound
Stereo speakers, two microphones
Type
Keyboard, touchpad
Keyboard Layout
US International
Features
Precision touchpad, multi-gesture touch pad, AcerSense key, Copilot key, 1.3mm travel distance
Wireless
802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth
Single stream (1x1)
Technology
Lithium Ion
Capacity
53 Wh
Run Time
Up to 14.5 hours
Output
65 Watt
Interfaces Details
Software Included
AcerSense
Colour
Pure silver
Case Material
Polycarbonate ABS
Surface Finish
Painting
Integrated Options
Accelerometer
Security
Firmware Trusted Platform Module (TPM) solution
Administrator password, system password
Theft/Intrusion Protection
Security lock slot (cable lock sold separately)
Security Slot Type
Kensington security slot
Included Accessories
USB-C power adapter
Specific Absorption Rate (SAR)
1.02 W/kg (head) ¦ 1.02 W/kg (body) ¦ 1.02 W/kg (limb)
Localization
Region: Baltic Region
Dimensions (WxDxH)
31.88 cm x 22.79 cm x 1.89 cm
Weight
1.5 kg
Carbon Footprint
275 kg carbon emissions
Total CF/unit Standard Deviation (kg CO2e)
PAIA Version
1.4.3
Service & Support
Limited warranty - 2 years - carry-in ¦ International travellers warranty - 1 year
Min Operating Temperature
5 °C
Max Operating Temperature
35 °C
Humidity Range Operating
20 - 80% (non-condensing)