MicroTouch IC-156P-AA2 - Android PC - all-in-one - 1 RK3399 - RAM 4 GB - flash - eMMC 32 GB - Mali-T860 MP4 - GigE - WLAN: Bluetooth 4.0, 802.11a / b / g / n / ac - Android 9.0 (Pie) - monitor: LCD 15.6" 1920 x 1080 (Full HD) touchscreen - dark grey
Manufacturer
MICROTOUCH
Reference
IC-156P-AA2
Article
Intrastat
Shipping weight
2.8 kg
Total quantity in stocks
5
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
MICROTOUCH
Reference
IC-156P-AA2
Article
Intrastat
Shipping weight
2.8 kg
Total quantity in stocks
5
Nearest delivery
Type
Android PC
Product Form Factor
All-in-one
Built-in Devices
Dual 2 W speakers
Colour
Dark grey
CPU
Rockchip RK3399
Max Turbo Speed
1.8 GHz
Number of Cores
6-core
CPU Qty
1
Max CPU Qty
1
Installed Size
4 GB
Technology
LPDDR4 SDRAM
Type
Flash - eMMC
Capacity
32 GB
No optical drive
Card reader
Supported Flash Memory Cards
microSD, microSDHC
Monitor Type
LCD
Touchscreen
Yes (10-point multi-touch)
Diagonal Size
15.6"
Native Resolution
1920 x 1080 (Full HD)
Widescreen Display
Yes
Image Aspect Ratio
16:9
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Image Brightness
405 cd/m²
Image Contrast Ratio
1000:1
Monitor Features
Projected Capacitive Touch (P-CAP) technology, slim bezel design
Graphics Processor
Mali-T860 MP4
Video Interfaces
HDMI
Max Monitors Supported
2
Speakers Included
2 x right / left channel
Wireless LAN Supported
Yes
Data Link Protocol
Interfaces
1 x USB-C 3.0 (OTG) ¦ 1 x USB 3.0 ¦ 1 x HDMI ¦ 1 x LAN (Gigabit Ethernet)
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm
Compliant Standards
UL, FCC, RoHS, cULus, LVD, RoHS2
Device Type
Power adapter
OS Provided
Android 9.0 (Pie)
Software
Google Mobility Services
Service & Support
Limited warranty - 3 years
Width
36.91 cm
Depth
2.72 cm
Height
22.37 cm
Weight
1.805 kg
Shipping Width
45.5 cm
Shipping Depth
15 cm
Shipping Height
31.5 cm
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
20 - 90% (non-condensing)